Vice kirjoitti:Jäi mainitsematta, että pitkän kyselyn jälkeen sain hinta arvioksi 530e noin. 60t€. Jos oikein muistan niin tammikuussa pitäisi lopullinen hinta olla selvillä. Näköpiirissa ei ilmeisesti ole 530e touring mallia (?).
Hieman kova arvio ja ero 330e nähden, vaikka tekniikka käytännössä on sama, joskin 530e teoreettinen range täydellä latauksella on vähän parempi ja auto itsessään on kokonaan uusi malli ja uutuushype siten päällä.
Varovaiset aikaisemmat arviot ovat olleet 530e:lle noin 56keur kohdalla lähtöhinnassa, joka nyt vielä on ollut jotenkin linjassa, mutta tuokin on ollut siis spekulaatiota ilman faktaa eri liikkeistä kysyttynä alkusyksyllä.
Melkein jos 530e lähtöhinnoittelu ylittää 60keur (non-business), niin maltillisten autonvaihtajien kannattaa ehkä miettiä, että skippaisiko G30:n ja odottaisi uuden G20 mallin uutta 330e:tä, jos ei välttämättä tarvitse isompia sisätiloja ja ei ole kiire vaihtaa autoa.
Ne todella teräshermoiset, jotka eivät pode ikuista autokuumetta ja on kiinnostusta odottaa 2020 toiselle puolelle, niin G20 täyssähköisenä voisi olla myös mielenkiintoinen vaihtoehto, sikäli kuin sähköauton range riittää omassa ajossa. Huhut kertovat myös, että se saattaisi olla myös suoraan neliveto.
Tämä jos toteutuisi, niin oma pitkän tähtäimen suunnitelma olisi siinä tapauksessa tällä hetkellä 330e => 530e => G20 all electric
