Hankin muutaman vuoden tauon jälkeen taas Bemarin F36 420i. Siinä on varustelistan mukaan jokin professionaali navi (onko muitakin?). Lyhyen kokemuksen perusteella se näyttäsi aina etsivän absoluuttisen lyhyintä reittiä ja ehdottaa milloin minkäkinlaiselle kinttupolulle/soratielle maaseudulla. Kaupungissa ruutukaava-alueella se tykkää vetää siksakkia vasen-oikea-vasen-oikea joka korttelin nurkalla, vaikka todellisuudessa helpommin pääsisi yhdellä käännöksellä.
Kokeilin asetuksista valita nopeinta ja välillä lyhyintä reittiä. Sillä ei näyttänyt olevan merkitystä. Löysin asetukset, joilla vältellään moottoriteitä, maksuteitä yms. Sorateiden välttelyä en löytänyt.
Mikä avuksi?
F36 navi on perso kinttupoluille
-
- Rekisteröitynyt käyttäjä
- Viestit: 147
- Liittynyt: 30 Kesä 2011, 08:18
- Auto: F20 116i Sportline -11 + G31 520d M-Sport -18
Ei ole bemarilla tuota sorateiden välttelemistä, mikä olisi kyllä hyvä lisä kun en itse tykkää ajella niitä. Olen kiertänyt tuota sillä tavalla että merkkaan vältettäviä alueita, joista tuo navi tykkää ohjata sorateiden kautta.
Tämähän ei toimi sitten muuten kuin niillä omilla reiteillä, mitä tuo navi ei kyllä osaa muistaa vaikka se muka onkin oppiva. Mutta muuten toi nopein/järkevin/lyhin reitti vaihtoehdot toimii. Muistanko että tässä oli vielä joku koukkaus noihin driving modeihin?
Tämähän ei toimi sitten muuten kuin niillä omilla reiteillä, mitä tuo navi ei kyllä osaa muistaa vaikka se muka onkin oppiva. Mutta muuten toi nopein/järkevin/lyhin reitti vaihtoehdot toimii. Muistanko että tässä oli vielä joku koukkaus noihin driving modeihin?
Päivitin naviin tuoreimman kartan ja nollasin kuljettajaprofiilin. Ajoin sen jälkeen 120 km:n reitin päällystettyjä teitä ja saman takaisin. Menomatkalla navi yritti kolme kertaa käännättää soratielle ja paluumatkalla kaksi kertaa. Kokeilin kaikkia kolmea reittivalinnan asetusta: nopein, lyhyin ja eco pro (tai jotain sen tapaista). Valinnalla ei ollut ainakaan näissä tapauksissa mitään vaikutusta.
Tarkistin erään pätkän Google Mapsista. Google tarjosi ensisijaisena vaihtoehtona päällystettyä tietä. Se oli 2,3 km pidempi mutta 4 minuuttia nopeampi.
Tarkistin erään pätkän Google Mapsista. Google tarjosi ensisijaisena vaihtoehtona päällystettyä tietä. Se oli 2,3 km pidempi mutta 4 minuuttia nopeampi.
Mulla omassa asetuksina nopea ja opi reitti. Toiminut pirun hyvin. No joskus taajamassa voi ehdottaa jotain hieman eri reittiä kun itse paikallistietämysguruna ajaisin. Sitä en tohdi vaatiakkaan
Kartat näytti olevan 1-2018.
Kartat näytti olevan 1-2018.
No nyt on päivitetty kaikki auton softat merkkiliikkeessä ja ladattu uusin kartta varmuuden vuoksi uudelleen. Kokeilin syöttää saman testireittini naviin, mutta tilanne ei muuttunut. Soratielle se edelleen harhailee. Testasin toisen, lyhyemmän reitin. Se näytti onneksi toimivan selvästi loogisemmin.
Kai tuon kanssa pitää yrittää elää. Väkisin tulevat mieleen ajat navigoinnin aamuhämärissä joskus vuosituhannen alussa. Silloin navigaattoreilla oli tuon tapaisia jekkuja. Kahdeksan vuotta vanha TomTominikin on reilusti sivistyneempi Google Mapsista puhumattakaan.
Terveiset sinne Germaaniaan. Yrittäkäähän nyt palkata ihan oikeita osaajia ja päästä vihdoin tälle vuosikymmenelle.
Kai tuon kanssa pitää yrittää elää. Väkisin tulevat mieleen ajat navigoinnin aamuhämärissä joskus vuosituhannen alussa. Silloin navigaattoreilla oli tuon tapaisia jekkuja. Kahdeksan vuotta vanha TomTominikin on reilusti sivistyneempi Google Mapsista puhumattakaan.
Terveiset sinne Germaaniaan. Yrittäkäähän nyt palkata ihan oikeita osaajia ja päästä vihdoin tälle vuosikymmenelle.
Samaa olen manannut omassakin.
Maahantuojaa informoitu useaan otteeseen vuosien aikana, ei taida heitä kiinnostaa jotta saisivat muutoksen.
Ja tuo ”opi reitti” on kyllä melkoinen vitsi: ei Toimi.
Uusin päivitys on asennettu.
Nykyään Apple carplayssä TomTom appi, ja toimii loistavasti.
Maahantuojaa informoitu useaan otteeseen vuosien aikana, ei taida heitä kiinnostaa jotta saisivat muutoksen.
Ja tuo ”opi reitti” on kyllä melkoinen vitsi: ei Toimi.
Uusin päivitys on asennettu.
Nykyään Apple carplayssä TomTom appi, ja toimii loistavasti.
Ex: 2002/ E12 520/ E21 318i/ E34 518i/ E34 520i/ E46 316ti/ E87 116i/ E81 116i/ E84 X1/ F30 318dA/ F30 320iA xDrive/ F10 518dA/ F20 M135i xDrive/ F10 520dA xDrive/ G30 520dA xDrive/ G30 530e/ G20 330e xDrive/ i4 M50.
Mulla kyllä on toiminut hyvin, kun pitkää matkaa ajelee, sähköajon kohdat aivan samat ja akku kokolailla tyhjä kun määränpäähän pääsee. Pari prossaa voi olla virtaa jäljellä. Niin, lisäyksenä vielä, että kesänopeuksien oppiminen vie hetken. Kun koko talvi ajettu talvinopeuksilla, eli arvio saapumisajasta heittää hieman. Normisti jos ei suurempia ruuhkia, arvio pitää kutins minutin parin tarkkuudella.